среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 158
home Вести

Во Македонија со коронавирус се заразиле 22.607 лица, починаа 821: Каква е состојбата во секој град?

Во Македонија со коронавирус се заразиле 22.607 лица, починаа 821: Каква е состојбата во секој град?

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22607, бројката на оздравени пациенти е 16949, на починати е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4837.

Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 9349, активни 2290

•Куманово 1936, активни 193

•Дебар 302, активни 43

•Штип 1420, активни 151

•Прилеп 878, активни 198

•Тетово 1666, активни 249

•Струга 735, активни 69

•Велес 409, активни 80

•Битола 434, активни 127

•Охрид 496, активни 78

•Кавадарци 297, активни 67

•Гостивар 1011, активни 84

•Гевгелија 239, активни 118 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 33 на Богданци и 12 се странски државјани)

•Струмица 535, активни 334

•Крива Паланка 168, активни 59

•Радовиш 159, активни 68

•Крушево 20, активни 0

•Кочани 538, активни 192

•Пробиштип 134, активни 20

•Демир Хисар 64, активни 3

•Македонски Брод 96, активни 3

•Пехчево 51, активни 7

•Берово 157, активни 42

•Валандово 72, активни 44

•Виница 145, активни 44

•Делчево 201, активни 106 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

•Кратово 28, активни 4

•Свети Николе 418, активни 61

•Кичево 387, активни 58

•Ресен 184, активни 21

•Неготино 78, активни 24 (13 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Коронавирус