понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 29
home Вести

Во Македонија има над 8.200 активни случаи, еве во кои градови живеат заразените со коронавирус

Во Македонија има над 8.200 активни случаи, еве во кои градови живеат заразените со коронавирус

Досега во Македонија се направени вкупно 1.453.084 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 212.865, бројот на оздравени пациенти е 197.120, на починати е 7.464, а бројот на активни случаи изнесува 8.281.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 93032, Активни 3831

Куманово 12778, Активни 267

Тетово 11276, Активни 153

Прилеп 10040, Активни 424

Битола 8406, Активни 671

Гостивар 8056, Активни 36

Велес 7216, Активни 354

Кавадарци 6813, Активни 296

Штип 6517, Активни 198

Охрид 6358, Активни 255

Струмица 6040, Активни 145

Кичево 4211, Активни 93

Кочани 3928, Активни 213

Струга 3890, Активни 61

Гевгелија 2754, Активни 154

Неготино 2536, Активни 85

Свети Николе 2087, Активни 66

Крива Паланка 1846, Активни 149

Ресен 1705, Активни 101

Радовиш 1698, Активни 75

Дебар 1454, Активни 0

Берово 1387, Активни 96

Делчево 1338, Активни 130

Виница 1139, Активни 44

Пробиштип 1102, Активни 36

Валандово 902, Активни 39

Кратово 749, Активни 69

Богданци 635, Активни 40

Демир Хисар 586, Активни 82

Крушево 575, Активни 24

Македонски Брод 486, Активни 7

Демир Капија 421, Активни 8

Македонска Каменица 399, Активни 61

Пехчево 346, Активни 16

Дојран 159, Активни 2

Коронавирус