петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 67
home Вести

Во Македонија има 8.354 активни случаи со коронавирус, колку од нив живеат во вашиот град?

Во Македонија има 8.354 активни случаи со коронавирус, колку од нив живеат во вашиот град?

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 92.518, бројката на оздравени пациенти е 81.316, на починати е 2.848, а бројот на активни случаи изнесува 8.354.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 40.324, активни 4.449
 • Куманово 5.193, активни 365
 • Тетово 5.103, активни 315
 • Прилеп 4.557, активни 165
 • Гостивар 3.620, активни 206
 • Штип 3.501, активни 128
 • Битола 3.229, активни 170
 • Велес 3.097, активни 269
 • Охрид 2.814, активни 367
 • Кавадарци 2.589, активни 327
 • Струмица 2.531, активни 258
 • Струга 2.211, активни 156
 • Кочани 1.722, активни 74
 • Кичево 1.718, активни 129
 • Свети Николе 1.079, активни 34
 • Гевгелија 994, активни 104
 • Неготино 965, активни 85
 • Дебар 761, активни 90
 • Ресен 738, активни 96
 • Крива Паланка 724, активни 45
 • Радовиш 707, активни 52
 • Делчево 618, активни 177
 • Берово 593, активни 43
 • Пробиштип 507, активни 38
 • Виница 489, активни 32
 • Валандово 325, активни 11
 • Македонски Брод 246, активни 13
 • Демир Хисар 244, активни 7
 • Богданци 224, активни 26
 • Кратово 224, активни 22
 • Крушево 207, активни 26
 • Демир Капија 207, активни 39
 • Македонска Каменица 190, активни 17
 • Пехчево 183, активни 13
 • Дојран 84, активни 6

ЕУРО 2020

Македонија