петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 70
home Вести

Во Македонија има 7.766 граѓани позитивни на коронавирус, дознајте колку од нив се од вашиот град

Во Македонија има 7.766 граѓани позитивни на коронавирус, дознајте колку од нив се од вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.753, бројката на оздравени пациенти е 82.121, на починати е 2.866, а бројот на активни случаи изнесува 7.766.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 40.4451, активни 4.014
 • Куманово 5.201, активни 343
 • Тетово 5.116, активни 311
 • Прилеп 4.563, активни 147
 • Гостивар 3.625, активни 196
 • Штип 3.505, активни 114
 • Битола 3.231, активни 153
 • Велес 3.101, активни 255
 • Охрид 2.822, активни 371
 • Кавадарци 2.611, активни 322
 • Струмица 2.535, активни 249
 • Струга 2.216, активни 161
 • Кочани 1.724, активни 73
 • Кичево 1.719, активни 124
 • Свети Николе 1.080, активни 34
 • Гевгелија 995, активни 100
 • Неготино 966, активни 83
 • Дебар 766, активни 93
 • Ресен 742, активни 97
 • Крива Паланка 724, активни 37
 • Радовиш 707, активни 50
 • Делчево 619, активни 178
 • Берово 594, активни 36
 • Пробиштип 507, активни 32
 • Виница 491, активни 29
 • Валандово 325, активни 11
 • Македонски Брод 246, активни 12
 • Демир Хисар 244, активни 5
 • Кратово 230, активни 25
 • Богданци 225, активни 23
 • Крушево 208, активни 26
 • Демир Капија 207, активни 39
 • Македонска Каменица 190, активни 17
 • Пехчево 183, активни 10
 • Дојран 84, активни 6

 

 

ЕУРО 2020

Македонија