среда, 25. мај 2022. Вести денес: 168
home Вести

Во Македонија има 602 лица позитивни на коронавирус, дознајте колку од нив живеат во вашиот град

Во Македонија има 602 лица позитивни на коронавирус, дознајте колку од нив живеат во вашиот град

Досега во Македонија се направени вкупно 2.033.385 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.506, бројот на оздравени пациенти е 300.617, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 602.

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145968, Активни 268
Куманово 16649, Активни 13
Битола 15503, Активни 127
Прилеп 14181, Активни 34
Тетово 13468, Активни 13
Кавадарци 10663, Активни 20
Велес 9779, Активни 14
Гостивар 9594, Активни 11
Охрид 8877, Активни 30
Струмица 8069, Активни 7
Штип 8035, Активни 13
Кичево 5632, Активни 9
Кочани 5079, Активни 2
Струга 4722, Активни 4
Гевгелија 4413, Активни 8
Неготино 3681, Активни 2
Ресен 2733, Активни 12
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2530, Активни 1
Крива Паланка 2414, Активни 1
Делчево 1980, Активни 1
Дебар 1674, Активни 1
Берово 1661, Активни 2
Валандово 1488, Активни 1
Виница 1393, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1.

Коронавирус