понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 136
home Вести

Во Македонија има 6.143 лица заразени со коронавирус, дознајте колку активни случаи има во вашиот град

Во Македонија има 6.143 лица заразени со коронавирус, дознајте колку активни случаи има во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.101, бројката на оздравени пациенти е 87.960, на починати е 2.998, а бројот на активни случаи изнесува 6.143.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови – Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42418, активни 2785

Куманово 5364, активни 233

Тетово 5271, активни 217

Прилеп 4842, активни 306

Гостивар 3703, активни 118

Штип 3566, активни 75

Битола 3317, активни 124

Велес 3289, активни 231

Охрид 3040, активни 360

Кавадарци 2953, активни 419

Струмица 2626, активни 153

Струга 2321, активни 159

Кочани 1772, активни 48

Кичево 1749, активни 69

Свети Николе 1099, активни 25

Гевгелија 1074, активни 101

Неготино 1041, активни 82

Дебар 777, активни 41

Ресен 777, активни 67

Крива Паланка 757, активни 34

Радовиш 739, активни 46

Делчево 699, активни 212

Берово 624, активни 35

Пробиштип 521, активни 18

Виница 504, активни 22

Валандово 338, активни 12

Демир Хисар 255, активни 10

Кратово 251, активни 24

Македонски Брод 250, активни 9

Крушево 234, активни 39

Богданци 233, активни 10

Демир Капија 227, активни 39

Македонска Каменица 192, активни 4

Пехчево 183, активни 3

Дојран 95, активни 13

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија