понеделник, 10. мај 2021. Вести денес: 0
home Вести

Во Македонија има 13.909 активни случаи со коронавирус, еве по колку заразени има во секој град

Во Македонија има 13.909 активни случаи со коронавирус, еве по колку заразени има во секој град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 116.438, бројката на оздравени пациенти е 99.126, на починати е 3.403, а бројот на активни случаи изнесува 13.909.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 51714, активни 6943

Прилеп 6334, активни 944

Куманово 6101, активни 479

Тетово 5903, активни 433

Гостивар 4151, активни 347

Кавадарци 3990, активни 665

Штип 3906, активни 249

Велес 3888, активни 411

Битола 3852, активни 413

Охрид 3685, активни 518

Струмица 2984, активни 254

Струга 2545, активни 176

Кочани 2046, активни 198

Кичево 1849, активни 68

Неготино 1677, активни 421

Гевгелија 1552, активни 320

Свети Николе 1164, активни 51

Крива Паланка 993, активни 140

Ресен 911, активни 112

Дебар 809, активни 15

Радовиш 809, активни 65

Делчево 787, активни 65

Берово 735, активни 84

Пробиштип 618, активни 65

Виница 548, активни 26

Валандово 444, активни 72

Крушево 396, активни 127

Богданци 354, активни 67

Кратово 306, активни 25

Демир Хисар 306, активни 41

Демир Капија 315, активни 77

Македонски Брод 263, активни 11

Пехчево 205, активни 17

Македонска Каменица 195, активни 3

Дојран 103, активни 7

Коронавирус