среда, 24. февруари 2021. Вести денес: 158
home Вести

Во Македонија има 11.924 активни случаи со коронавирус, еве по колку има во секој град

Во Македонија има 11.924 активни случаи со коронавирус, еве по колку има во секој град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89463, бројката на оздравени пациенти е 74800, на починати е 2739, а бројот на активни случаи изнесува 11924.

Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 38853, активни 7027
 • Куманово 5050, активни 436
 • Тетово 4977, активни 456
 • Прилеп 4482, активни 267
 • Гостивар 3546, активни 316
 • Штип 3447, активни 167
 • Битола 3174, активни 226
 • Велес 2970, активни 310
 • Охрид 2664, активни 367
 • Струмица 2479, активни 365
 • Кавадарци 2411, активни 366
 • Струга 2152, активни 175
 • Кочани 1702, активни 120
 • Кичево 1671, активни 150
 • Свети Николе 1061, активни 48
 • Гевгелија 954, активни 116
 • Неготино 945, активни 154
 • Дебар 725, активни 106
 • Ресен 712, активни 113
 • Крива Паланка 705, активни 72
 • Радовиш 676, активни 53
 • Берово 567, активни 51
 • Делчево 538, активни 155
 • Пробиштип 482, активни 33
 • Виница 476, активни 40
 • Валандово 325, активни 24
 • Демир Хисар 241, активни 13
 • Македонски Брод 239, активни 14
 • Богданци 214, активни 32
 • Кратово 209, активни 15
 • Крушево 192, активни 33
 • Македонска Каменица 189, активни 47
 • Демир Капија 179, активни 36
 • Пехчево 175, активни 14
 • Дојран 81, активни 7

Коронавирус