четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Вести

Во Лескоец пронајдена нексплодиран граната од Првата светска војна

Во Лескоец пронајдена нексплодиран граната од Првата светска војна
фото илустрација

На 04.05,2021 во 17.00 часот во СВР Охрид било пријавено дека во нива во охридското село Лескоец била пронајдена граната.

Од извршениот увид било констатирано дека се работи за неексплодирана артилериска граната калибар 55 милиметри, која потекнува од периодот на Првата светска војна.

Гранатата била безбедно подигната од стручно лице од Центарот за управување со кризи.

Коронавирус