недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 90
home Вести

Во Лешок одбележани 19 години од загинувањето на бранителот Ѓоко Лазаревски во 2001 година

Во Лешок одбележани 19 години од загинувањето на бранителот Ѓоко Лазаревски во 2001 година

Во тетовски Лешок беше одбележана 19 годишнината од загинувањето загинувањето на бранителот Ѓоко Лазаревски во 2001 година, кој учествуваше во одбраната на селото како резервен полицаец. Беше отслужена панихида, оддадена почит со минута молчење и положено свежо цвеќе пред спомен обележјето на Лазаревски од страна на семејството и повеќе делегации.

-Човек еднаш се раѓа и двапати умира, првиот пат кога физички заминува од овој свет, а вториот пат кога ќе го заборават. Ѓоко ќе живее вечно во спомените на сите лешочани, рекоа во обраќањето претставниците на иницијативниот одбор на Лешок.

Целата вест на тетовоинфо.мк.

Коронавирус