недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 93
home Вести

Во Кривичен денеска рочиште за „Титаник 2“

Во Кривичен денеска рочиште за „Титаник 2“

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за предметот на СЈО „Титаник 2“  што се однесува на изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година.

Минатото рочиште беше одложено поради неприсуство на двајца сведоци, како и поради тоа што записникот од претходното рочиште не бил преведен на албански јазик.

Во „Титаник 2“ обвинети се лидерот на ДПА Мендух Тачи, поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како и поранешните членови на ДИК Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев.

МИА

Локални избори 2021