понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Вести

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативен настан по повод одбележувањето на Европската недела на имунизација.

На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно славејче“ и анимирани ликови. Најавено е обраќање на министерот за здравство Венко Филипче.

Европската недела на имунизација годинава се одбележува по 13 пат во периодот од 23 до 29 април под мотото „Заштити, спречи, вакцинирај“.

Најнови вести

Коронавирус