среда, 3. март 2021. Вести денес: 17
home Вести

Во ек на кампања нов случај на непотизам: Зетот на претседателот на СДСМ во Охрид вработен во М-НАВ за плата од 120.000 денари

Во ек на кампања нов случај на непотизам: Зетот на претседателот на СДСМ во Охрид вработен во М-НАВ за плата од 120.000 денари

Иако Зоран Заев откако зaгyби неверојатни 200 илјади гласови за помалку од една година и поради тоа најави метла, нов корупциски cкaндал ја тресе власта. Имено, се работи за Антонио Кочовски, кој е зет на висок функционер на владеачката партија, односно на претседателот на Општинската организација на СДСМ Охрид Лазар Таневски.

Кочовски неодамна е примен на работа во МНАВ-Контрола на летање со неверојатна плата од 120.000 денари. Според порталот „Инфомакс“ за вработувањети на зетот на Таневски ypгиpaл Николче Тасевски зет на министерката за правда Рената Дескоска. Претседателот на Општинската организација на СДСМ во Охрид е и сопственик на Хотелот Лаки.

Коронавирус