четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 167
home Вести

Во една земја од соседството учебната година ќе започне во ноември

Во една земја од соседството учебната година ќе започне во ноември

Албанија го одложи почетокот на учебната година. Земјата го одложи стартот на училишната година за ноември.

Оваа одлука е донесена откако бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на 127. Во август е одлучено училиштата да почнат со настава на средината на септември, но сега таа одлука е променета.

Во Албанија вкупно заразени се 13.518 луѓе, а од коронавирусот починаа 384.

Во Македонија наставата почнува утре. Во Црна Гора ќе работат по принципот на „семафор“, а во Србија веќе тече учебната година.

Коронавирус