вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 81
home Вести

Во август 88,7 отсто од потрошената струја од домашно производство

Во август 88,7 отсто од потрошената струја од домашно производство

Македонија во август годинава вкупно потрошила 586.691 мегават часови електрична енергија, 36,924 милиони нормални кубни метри природен гас, 413.040 тони јаглен и 112.231 тон нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, 88,7 отсто од потрошената електрична енергија е од домашни извори, а 97,12 отсто од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на струја.