четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Во 11 македонски градови нема лица заразени со коронавирус – дознајте каква е состојбата во вашиот град

Во 11 македонски градови нема лица заразени со коронавирус – дознајте каква е состојбата во вашиот град

Досега во Македонија се направени вкупно 2.023.422 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.790, бројот на оздравени пациенти е 299.936, на починати е 9.282, а бројот на активни случаи изнесува 572.

Дистрибуција по градови:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145626, Активни 280
Куманово 16632, Активни 6
Битола 15372, Активни 130
Прилеп 14150, Активни 24
Тетово 13449, Активни 8
Кавадарци 10641, Активни 17
Велес 9762, Активни 6
Гостивар 9579, Активни 6
Охрид 8845, Активни 17
Струмица 8056, Активни 8
Штип 8029, Активни 17
Кичево 5622, Активни 12
Кочани 5074, Активни 2
Струга 4716, Активни 2
Гевгелија 4401, Активни 3
Неготино 3678, Активни 2
Ресен 2718, Активни 5
Свети Николе 2626, Активни 2
Радовиш 2528, Активни 0
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1976, Активни 6
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1658, Активни 11
Валандово 1485, Активни 0
Виница 1391, Активни 3
Пробиштип 1266, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 965, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 830, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0.

Коронавирус