вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 21
home Вести

ВО 11 ГРАДА ВО ЗЕМЈАВА ПОВЕЌЕ НЕМА КОРОНАВИРУС, а во овие градови има само по 1 заболен – наскоро и тие ќе ја победат короната

ВО 11 ГРАДА ВО ЗЕМЈАВА ПОВЕЌЕ НЕМА КОРОНАВИРУС, а во овие градови има само по 1 заболен – наскоро и тие ќе ја победат короната

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.627, бројката на оздравени пациенти е 149.877, на починати е 5.477, а бројот на активни случаи изнесува 273.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68643, Активни 102
Куманово 8878, Активни 34
Прилеп 8326, Активни 24
Тетово 7241, Активни 23
Битола 6304, Активни 8
Велес 5472, Активни 4
Гостивар 5181, Активни 8
Кавадарци 5153, Активни 0
Охрид 5016, Активни 14
Штип 4960, Активни 1
Струмица 4117, Активни 5
Струга 2981, Активни 1
Кочани 2792, Активни 3
Кичево 2591, Активни 20
Гевгелија 2195, Активни 2
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1523, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1226, Активни 6
Радовиш 1161, Активни 2
Берово 1029, Активни 0
Делчево 973, Активни 1
Дебар 941, Активни 1
Виница 886, Активни 4
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 4
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Коронавирус