недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 2
home Вести

Внимателно возете: Влажни коловози на патиштата, прекин на сообраќајот во кривопаланечно поради превртен камион

Внимателно возете: Влажни коловози на патиштата, прекин на сообраќајот во кривопаланечно поради превртен камион

Прекин на сообраќајот поради превртено тешко товарно возило на регионалниот пат К.Паланка – село Огут.

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози.

Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен – Охрид (Отешево- Трпејца, преку национален парк Галичица) од 15.11.2018 до 01.04.2019 е затворен за сообраќај. Од охридската страна возилата со вкупна тежина до 3,5 тони можат да соообраќаат само до месноста “Kорита”.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година. На овој линк ќе најдете повеќе информации што се подразбира под зимска опрема.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се наместа влажни, па поради ниските температури карактеристични за вечерните и утрински часови постои можност и од појава на голомразица

Коронавирус