четврток, 6. мај 2021. Вести денес: 197
home Вести

ВНИМАТЕЛНО ВОЗЕТЕ: Густа магла во Тетово, Демир Капија и Ѓавато

ВНИМАТЕЛНО ВОЗЕТЕ: Густа магла во Тетово, Демир Капија и Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Поради појава на магла, има намалена видливост од 50 до 100 метри во Тетово, Д. Капија и на планинскиот премин Ѓавато.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Најнови вести

Коронавирус