петок, 20. мај 2022. Вести денес: 101
home Вести

Внимателно во сообраќајот, еве каде има дожд, a каде снег во моментов

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Дожд врне во Дебар, Охрид, Струга, Ресен, Кичево, Македонски Брод, Буково, Ѓавато, Пресека и Железнец.
Внимателно во сообраќајот, еве каде има дожд, a каде снег во моментов

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Дожд врне во Дебар, Охрид, Струга, Ресен, Кичево, Македонски Брод, Буково, Ѓавато, Пресека и Железнец.

Слаб снег провејува на Крушево кој не се задржува на коловозот.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Од 15-ти ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година.

Коронавирус