сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 47
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заканите на Рашковски се показател за свесноста на кланот на власт за својот пад и губење на власта

ВМРО-ДПМНЕ: Заканите на Рашковски се показател за свесноста на кланот на власт за својот пад и губење на власта

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува нападите и заканите кон медиумите и новинарите од страна на Драги Рашковски од позиција Генерален секретар на Владата, кој што од позиција на сила наместо со аргументи се  обидува да заплаши и замолкне медиуми, новинари и членови на опозицијата кои работат во јавен интерес, реагираат од партијата.

-ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите здруженија на новинарите и на медиумските работници да се спротистават на притисоците и да ги осудат нападите од Генералниот секретар на Владата кон медиумите и новинарите кои паднаа во немилост на Рашковски заради следење на јавниот интерес. ВМРО-ДПМНЕ очекува и ги повикува сите меѓународни медиумски и новинарски институции како и Делегацијата на ОБСЕ и на ЕУ, вклучително и целиот диппломатски кор во државата да ги осудат навредите, нападите и заканите од Генералниот секретар на Владата кон медиумите, новинарите и членовите на опозицијата кои што се под сериозен удар на Рашковски заради нивното следење на јавниот интерес, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата порачуваат дека Зоран Заев и неговиот генерален секретар се фатени на дело.

-ВМРО-ДПМНЕ смета дека заканите на Драги Рашковски со тужби и со затворски казни е показател за свесноста на кланот на власт за својот пад и губење на власта. ВМРО-ДПМНЕ ги охрабрува сите новинари и медиумски работници да го следат јавниот интерес, како и сите граѓани да продолжат со објавување на сомнителни криминогени делувања на членовите на кланот на власт. Недостатокот на борбата со високата корупција, корупциски скандали во кои се вмешани функционери на власта, е меѓу главните пречки за македонското напредување во интеграциите, ја девастира македонската економија преку урнисување на бизнис амбиентот, а како резултат на тоа ги турка граѓаните во се поголема сиромаштија на сметка на богатење на членовите на кланот на власт. Рашковски мора да си поднесе оставка, а институциите да покренат кривична постапка во врска со меѓународниот скандал што ја тресе Македонија, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Коронавирус