сабота, 15. август 2020. Вести денес: 58
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заеви даваат зелено светло за рекет, Филипче им настапува на митинзи, а граѓаните со живот ја плаќаат цената на лагите од 2016

ВМРО-ДПМНЕ: Заеви даваат зелено светло за рекет, Филипче им настапува на митинзи, а граѓаните со живот ја плаќаат цената на лагите од 2016

Венко Филипче да се посветеше само на глумачко-политичката кариера во крими филмот на Заеви, Министерството за здравство ќе го водеа професионалци и немаше да броиме стотици заболени и десетици починати секој ден, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата истакнуваат дека Зоран и Вице Заеви да си се посветеа на гангстерската кариера, државата ќе ја водеа чесни политичари кои ќе направеа нешто за народот.

-Дури народ се разболува и умира, со зелено светло на Заев се рекетираат и се палат автомобили во државата. Во Македонија за едно деноноќие има 147 нови случаи заболени од корона вирус, а 6 за жал починати. Венко Филипче без срам тера кампања и снима спотови на Заев. Тој денес требаше да одговори зошто ја излажа јавноста пред еден месец кога рече дека сите кластери во Скопје, кај што епидемијата е најсилна, се знаат и се под контрола, за сега да имаме признание од епидемиолозите дека корона вирусот се шири неконтролирано и веќе не се знае колку се кластери постојат, се наведува во соопштението.

Ова е доказ дека Филипче не води министерство за здравство во ек на епидемија, туку партиска политика.

Каков Заев – таков Филипче.

Заев го покажа своето лице. Тој не се грижи за народот. Нему главна грижа е како да ги зголеми милионите евра и како да сее страв преку рекетарите и на тој начин да прибира милиони во торби. За ова секој ден излегуваат сведоштва. Бојан Јовановски јавно призна дека рекетираните пари завршувале кај Зоран и Вице Заеви, про-рускиот бизнисмен Дака призна дека бил во договор со Заев за бизниси во Македонија и платил 300 илјади евра, а вчера излезе и последното сведоштво на член на подземјето Горан Димовски од Битола викан Тушникот кој каже дека со зелено светло на Заеви биле палени автомобили во Македонија.

СДСМ и Заев покажаа дека можат единствено повеќе криминал, можат повеќе корупција и можат само порази. Да ставиме крај на виткањето кичма. Исправи се Македонијо! Одбери обнова!

Коронавирус