понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 20
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заев потроши цела емисија, а не кажа дали го осудува документот на Бугарија со кој го попречуваат нашето членство во ЕУ

ВМРО-ДПМНЕ: Заев потроши цела емисија, а не кажа дали го осудува документот на Бугарија со кој го попречуваат нашето членство во ЕУ

Зоран Заев во него познат стил, со раката на срце и главата благо наведната продолжува да лаже. Цела емисија помина, а Заев не кажа дали го осудува документот на Бугарија, со кој тие не блокираат на патот кон ЕУ, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на Заев во емисијата „Утрински Брифинг“.

Од партијата велат дека негаторскиот однос на Бугарија кон Македонија е резултат на политиката на Заев која не помири со соседите.

-Политика која од 5 соседи не направи непријатели со сите, а дополнително го зајакна негаторскиот однос на секој еден кој некогаш помислил нешто против Македонија. Срамота е Заев на 4 Мај – денот кога загина Гоце Делчев да лаже за нашите корени и јазик, кои наскоро планира да ги продаде. Ништо подобро не е ниту на економско поле. 1.3 милијарди предвидена буџетска дупка не е затоа што многу се работи, туку затоа што многу се краде. Здравствената состојба е исто така загрижувачка. Секој ден се прават се помалку тестови и во таква ситуација нормално е да имаме помалку заразени. Вештачки се креира перцепција и се оди на избори кои ќе значат кланица за нацијата – заразување од масовни размери, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Зоран Заев уште еднаш покажа дека не гледа подалеку од неговата банкарска сметка и интересот на СДСМ, – кој ќе го спасува од катастрофален пораз и сака истиот да го ублажи, за сметка на здравјето на граѓаните. Народот тоа го гледа и ќе го казни.

Коронавирус