петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 84
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Пендаровски ја уништија економијата, Македонија тоне со СДСМ на власт

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Пендаровски ја уништија економијата, Македонија тоне со СДСМ на власт

Зоран Заев и Стево Пендаровски ја уништија економијата. Република Македонија тоне со СДСМ на власт, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Нема семејство во државата кое не се соочува со проблеми предизвикани од оваа власт. 500.000 граѓани живеат на прагот на сиромаштија. Власта наместо да создава можности за развој, дополнително ја урнисува државата. И додека граѓаните едвај врзуваат крај со крај, криминалниот картел на власта се богати, велат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека над половина милијарда евра изнесува новиот долг кој го направи оваа власт.

-Долгот порасна и ја надмина психолошката граница од 50%, а граѓаните не знаат на што се потрошени нивните пари. Половина милијарда евра, со камати треба да бидат вратени за пет или десет години, а капитални инвестиции нема, нема нови патишта, нема инфраструктурни објекти. Нивото на реализација на капитални инвестиции е само 6% за првите три месеци од годината. Според досегашниот тек, оваа година ќе биде уште полоша и од претходната. Со СДСМ државата само заглавува. Глас за Стево Пендаровски е глас за Зоран Заев, за да продолжи негативниот тренд во економијата, истакнуваат од партијата.

Најнови вести

Коронавирус