понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 112
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и картелот потпишаа капитулантски договор, Република Македонија е оштетена и понижена страна

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и картелот потпишаа капитулантски договор, Република Македонија е оштетена и понижена страна

Зоран Заев и картелот потпишаа капитулантски договор. Република Македонија е оштетена и понижена страна. Зоран Заев е новиот Коте од Руља, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Коте Заев ветуваше дека нема да го промени Уставот, сега не само што прифатил промена на Уставот, туку и со капитулантскиот договор задира во македонскиот идентитет и јазик.     Македонскиот идентитет и јазик се стекнато право уште во минатиот век и се загарантирани со конвенции на ОН. Коте Заев успеа и стекнатите права да ги  продаде. Грчките официјални претставници сами кажуваат дека во преговорите ништо не дале, а добиле многу. Коте Заев им ги оствари максималистичките барања на кои Грците не успеаја да ги остварат ниту со привремената спогодба во 1995 година. Секој обид за замајување и залажување на јавноста не поминува, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ порачува дека народот е разочаран, потиштен и излажан.

-Овој договор нема да донесе подобар живот. Зоран Заев мора да падне, а Македонија да победи, се наведува во соопштението.

Најнови вести