сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 40
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го пролонгира датумот за локални избори на своја рака, со надеж дека ќе го ублажи поразот

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го пролонгира датумот за локални избори на своја рака, со надеж дека ќе го ублажи поразот

Зоран Заев се плаши од соочување со граѓаните бидејќи му е јасен судот на народот. Затоа на своја рака без консултација со останатите партии бара поместување на датумот на локалните избори од средината на октомври, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата посочуваат дека ова е спротивно на досегашната пракса, но и кршење на Уставот на Република Македонија каде јасно се утврдува дека мандатот на градоначалниците истекува пред датумот кој Заев го нуди како можен датум за локалните избори.

-Изговорот дека се поклопува пописот со кампањата не држат, бидејќи пописот може да се одложи за месец ноември и со тоа ќе се испочитува Уставот. СДСМ и Заев до пред неколку дена ја убедуваа јавноста дека локалните избори и пописот се процеси кои можат без проблеми да течат паралелно, за сега Заев да говори нешто сосема друго. Заев менува ставови од денес за утре и тоа не е ново, но очигледно и Заев и СДСМ се свесни за расположението на граѓаните и се обидуваат да купат уште малку време со надеж дека ќе го ублажат поразот кој им следи, стои во соопштението на партијата.

Коронавирус