сабота, 10. јуни 2023. Вести денес: 6
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на Заев и СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните, покачување на цената на кесите во време на криза е само уште една нерационална мерка на власта

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на Заев и СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните, покачување на цената на кесите во време на криза е само уште една нерационална мерка на власта

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека новата мерка, за покачување на цената на кесињата е парцијална која нема да го реши проблемот со загадувањето.

-Во време на голема инфлација во државата, енергетска криза, наместо мерки за помош кон стопанството и граѓаните, власта носи мерки кои се само нов арач за граѓаните. Оваа мерка нема да го намали загадувањето во државата, бидејќи најголеми загадувачи се индустриските капацитети која не ги почитува законите, а нема ниту надзор од државните институции за нивното работење. Никаде ја нема долго најавуваната гасификација државата и долго најавуваните мерки за намалување на загадувањето и подобрување на животната средина, стои во соопштението на партијата.

Оттаму посочуваат дека проблемот со загадувањето треба да се решава системски. Власта наместо да почне проблемите со загадувањето на животната средина од најголемите загадувачи, тие забранија користење на пластични кеси.

ВМРО-ДПМНЕ ја повикува владата повторно да ја разгледа оваа своја одлука и да го слушне гласот на народот и истата да биде повлечена.

Најнови вести