понеделник, 17. февруари 2020. Вести денес: 122
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ единствено се грижи за сопствените џебови- ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ единствено се грижи за сопствените џебови- ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб
ФОТО: МИА

Владата на СДСМ единствено се грижи за сопствените џебови. СДСМ ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Три години земјоделците го фрлаат родот на буниште, сечат неколкугодишни овошни насади, а од СДСМ велат дека земјоделието бележи позитивни резултати. Три години нема откуп, а каде што го има цените се катастрофално ниски. Субвенциите не се исплатени во целост. Проблемот со наводнување е факт низ цела Македонија. Земјоделието е буквално нефункционално, стои во партискта реакција и се додава:

„Грижата за земјоделците откако дојде СДСМ на власт се виде. Поради сето ова што се случува потребно е под итно да се распишат предвремени парламентарни избори. Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите тогаш ќе започне нова ера во земјоделието“.