среда, 31. мај 2023. Вести денес: 49
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ на чело Македонија со 7 пати помалку инвестиции од Србија, и 10% помалку од Косово, државата последна во регионот по прилив на СДИ

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ на чело Македонија со 7 пати помалку инвестиции од Србија, и 10% помалку од Косово, државата последна во регионот по прилив на СДИ

Со СДСМ на чело Македонија со 7 пати помалку инвестиции од Србија, и 10% помалку од Косово, државата последна во регионот по прилив на СДИ. Со 244 милиони евра прилив на СДИ за првата половина од 2021 година, земјава е на дното во регионот. Србија во истиот период привлекла инвестиции од над 1.7 милијарди евра, Албанија над 460 милиони, Косово близу 280 милиони евра, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Македонија е убедливо најслаба по привлечени СДИ, а пред само неколку години беше на врвот на листите во Европа и светот.

Се повеќе инвеститори ја заобиколуваат земјата, а причинител за тоа е големата корупција, која ја нотираше и Транспаренси интернешенал, но и претставниците на американските компании, за што пишуваше и во Извештајот на Стејт Департментот.

Со Заев и со неговите луѓе на власт не може да биде поинаку, Македонија ќе тоне. Затоа е потребна брза промена на власта, а тоа е можно само преку брзи предвремени парламентарни избори“ – порачуваат од партијата.