вторник, 25. јуни 2019. Вести денес: 93
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Со овој капитулантски договор Република Македонија само тоне, Заев и СДСМ мора да си заминат

ВМРО-ДПМНЕ: Со овој капитулантски договор Република Македонија само тоне, Заев и СДСМ мора да си заминат

Договорот за промена на името за кој Заев фрла милиони евра за  промоција е капитулантски и во целост на штета на Република Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

– Според капитулантскиот договор Република Македонија го  менува името, јазикот, идентитетот, културата, историјата и традицијата. Тоа е најнегативниот договор за македонскиот народ и држава некогаш потпишан од Македонци.  Зоран Заев и владата наместо да фрлаат милион за промоција на овој капитулантски договор, парите да ги пренаменат за изградба на училиштето „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово. ВМРО-ДПМНЕ средствата за кампања кои ни следуваат ќе ги донира, очекуваме тоа да го направат сите политички субјекти. Наместо промоција на штетни договори кои и носат само штета на државата, да направиме нешто полезно за општеството и граѓаните, се наведува во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека Република Македонија  во 21 век има потреба од инвестиции, силна економија, технолошки развој и услови за развој како во западните држави, тоа треба  да биде целта кон која ќе се стремиме.

-Овој капитулантски договор не ни гарантира  ништо од тоа. Со овој капитулантски договор Република Македонија само тоне. Заев и СДСМ мора да си заминат. Република Македонија заслужува подобро, порачуваат од партијата.