понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 155
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ со остра осуда за инцидентот во кој беше повредена новинарката на Канал 5

ВМРО-ДПМНЕ со остра осуда за инцидентот во кој беше повредена новинарката на Канал 5

ВМРО-ДПМНЕ остро го осудува инцидентот за време на денешната манифестација по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, во кој беше повредена новинарката Мирјана Мирчевска, долгогодишно препознатливо медиумско лице.

-Никој не смее да се служи со насилство, особено не на ваков ден, особено не против јавноста, против новинарите, оние кои се таму за да ја доближат оваа манифестација, оние кои го пренесуваат овој христијански чин преку медиумите. Демократијата подразбира слободни медиуми и достапност до информации. Секое насилство против новинар е насилство против демократијата. ВМРО-ДПМНЕ ги поддржува и поттикнува медиумите уште повеќе да бидат присутни меѓу народот и уште поревносно да ја пренесуваат македонската традиција и културна посебност, да ја пренесуваат вистинската слика од и за Република Македонија, се наведува во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека МВР мора што побрзо да го расчисти случајот, а виновниците да бидат санкционирани.

Коронавирус