вторник, 1. декември 2020. Вести денес: 2
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ со факти на денот: Република Македонија има најнизок раст на платите во целиот регион во минатата година

ВМРО-ДПМНЕ со факти на денот: Република Македонија има најнизок раст на платите во целиот регион во минатата година

ВМРО-ДПМНЕ како и секој ден така и денеска ги објави фактите на денот кои се во продолжение:

Факти на денот:

  1. Зоран Заев преку неговиот хибриден режим турка закон за обвинителство поради амнестија на криминалите и криминалците блиски до него и СДСМ.
  2. СДСМ во овој предизборен период, повторно сака и се обидува уште еднаш да ги покрие и затскрие своите неспособни градоначалници и директори на јавни претпријатија така што со парите на граѓаните ќе ги покрие луксузирањата, расфрлањата и долговите направени од страна на нивните функционери.
  3. Во однос на перцепцијата на корупцијата во светот „Транспаренси интернејшнл“ објави дека Република Македонија е падната за 13 места подолу. Тоа покажува дека криминалот и корупцијата се во подем.
  4. ВМРО-ДПМНЕ врз основа на интерно спроведената анализа, но и екстерни консултации со експерти, изработи забелешки кон она што сега го предлага СДСМ и целта е да се направи вистински реформски закон во полза на правдата и правдината во Република Македонија.
  5. Република Македонија има најнизок раст на платите во целиот регион во минатата година. Информацијата е од македонскиот ДЗС во координација со регионалните национални заводи за статистика.
  6. Одлуката за назначување на Рената Дескоска за член на Венецијанската комисија е скандалозна. ДКСК да го разгледа случајот и да се произнесе со став за таквата одлука.

Коронавирус