сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ СЛАВИ 31. ГОДИНА: Мицкоски со порака- Среќен роденден на партијата која му припаѓа на народот

ВМРО-ДПМНЕ СЛАВИ 31. ГОДИНА: Мицкоски со порака- Среќен роденден на партијата која му припаѓа на народот

Среќен роденден на партијата која му припаѓа на народот, која во себе како темел ги има идејата и заветта кон Македонија. Партијата која ја љуби слободата и човечките правдини, затоа што и овие 31 година како партија, но и цели 128 години како народно движење во својот ген го носиме кодот на В.М.Р.О, а тој иако некогаш носел и проклетство, и казна, секогаш многу повеќе бил прашање на достоинство и трајна вредност на едно свето чувство кое не детерминира во она што сме и ќе продолжиме да бидеме- Македонци.

Со оваа порака вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го започна својот говор во Античкиот амфитеатар во Охрид, каде ВМРО-ДПМНЕ го одбележува 31. роденден.

Додека присутните го скандираа неговото име и името на партијата со која раководи, тој упати честитки до членовите на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, до Унијата на жени, Унијата на млади сили, Унијата на Ветерани, Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, до сегашните и претходните пратеници, до членовите на Централниот Комитет, до коалиционите партнери… до секој еден член, симпатизер и поддржувач кој во овие 31 година одделил дел од своето време за да придонесе за ВМРО-ДПМНЕ и да придонесе за Македонија.

-Од срце ви благодарам! – рече Мицкоски.

Најнови вести

Qatar 2022