вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 192
Во живо

Вонредна пресконференција на ВМРО-ДПМНЕ: Објава на нови шокантни детали од злоупотребата на институциите со цел притисок врз граѓаните да гласаат за СДСМ

home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Се што вети СДСМ погази

ВМРО-ДПМНЕ: Се што вети СДСМ погази

СДСМ се што вети пред да дојде на власт погази, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

-Единствената реформа на Владата на Заев  се зголемените даноци коишто ги воведе од 1-ви Јануари 2019 година, па поради тоа голем дел од  претприемачите, стопанствениците својот бизнис го селат во околните држави. Ветуваа зголемени пензии, достоинствен пензионерски живот, а денес пензионерите имаа покачена пензија од нецели 36 денари. Ветуваа 500 километри автопат, а им требаа речиси три години готовиот автопат којшто го имаа од Миладиновци до Штип да го пуштат во употреба. Од експресниот автопат  од Росоман до Прилеп ни трага ни глас. Инвеститорите си бегаат од Република Македонија, а пример за тоа е изведувачот од шпанската компанија „Рубау“. Тие се спакуваа, ја напуштија и ја тужат Македонија за десетици милиони евра оштета. Ветуваа правда и мир, а нарачките им ги извршуваат обвинители, судии коишто се длабоко со рацете во криминал фатени. Русковска обвинителство го заврши случајот „Рекет“ со само тројца осомничени коишто го направиле сето ова, го осмислиле и прибрале милиони евра. Русковска обвинителство ги заштити функционерите од власта со прикривање на докази. Целокупните политики на криминогената влада се само како да направат за нив и за блиските до нив да им биде добро. Потребна е генерација која што не ветува чуда, генерација која што сака да биде слуга на народот и која што заедно со граѓаните може да покаже дека Македонија можела поинаку и дека Македонија има капацитет за поинаку од ова темнило кое што денеска е секојдневие, истакнуваат од опозициската партија.

Од таму додаваат дека време е да се врати достоинството на Македонија. Потребна е обнова на Република Македонија.

Најнови вести

Локални избори 2021