недела, 28. мај 2023. Вести денес: 7
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го достигна врвот на лицемерието, Заев аплаудираше кога се палеа фотографии од претседателот Иванов (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го достигна врвот на лицемерието, Заев аплаудираше кога се палеа фотографии од претседателот Иванов (ВИДЕО)

СДСМ го достигна врвот на лицемерието и потценувањето на јавноста.  Пред неполни две години Зоран Заев и неговите соработници аплаудираа и славеа кога се палеа фотографии од Претседателот Ѓорге Иванов. Разулавените хулигани тогаш не застанаа само на палење фотографии, туку демолираа и палеа и државни институции, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ дека палењето на фотографија на премиерот Зоран Заев на протестите во Австралија, било недемократски чин.

-Сега истите тие ги омаловажуваат и навредуваат Македонците ширум светот дека се примитивци и ги поистоветуваат со еден изолиран случај, само заради тоа што изразуваат несогласување со деструктивните политики на актуелната власт. Напротив, Македонците не се примитивци и имаат легитимно право да изразат револт и да се спротистават на тргувањето со највисоките национални интереси. Срамно, дури и за СДСМ, се вели во реакцијата.

Од опозициската партија нагласуваат дека граѓаните го паметат насилничкото и недемократско однесување на Заев. Македонскиот народ си ја сака Македонија и затоа оваа антидржавна и ненародна власт мора да замине.

Во прилог следуваат фотографии и видеа од однесувањето на врвот на СДСМ.

Најнови вести