недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ денес повторно не` задолжи за нови над 36 милиони евра- каде завршуваат стотиците милиони евра?

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ денес повторно не` задолжи за нови над 36 милиони евра- каде завршуваат стотиците милиони евра?

Задолжувањето стана основен механизам за функционирање на оваа влада. Помина само еден месец откако власта не задолжи 600 милиони евра. Денес повторно не задолжи за нови над 36 милиони евра. Од почетокот на годинава, за неполни два месеци СДСМ се задолжи 636 милиони евра. Со ова вкупното задолжување откако СДСМ е дојдена на власт до денес се искачува на близу 1.4 милијарди евра, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Владата се задолжува неконтролирано и без основа. Граѓаните не знаат на што се трошат милијардите кои утре со камати треба да ги враќаат. Нема ниту еден нов инфраструктурен проект, болница, училиште, градинка, не е набавена нова медицинска опрема, не е изграден ни еден километар канализациони мрежа, не се покачени пензиите, ниту социјалната помош, а сепак се задолжуваме. Каде завршуваат стотиците милиони евра? Ова енормно задолжување е пропратено со огромна нетранспарентност. СДСМ не смее да се однесува со парите на граѓаните како кон своја сопственост. Граѓаните мора да бидат информирани за што и како се трошат нивните пари, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ и се додава:

„Неодговорниот однос на СДСМ кон парите на граѓаните е не дозволив. Недозволиво е државата да се задолжува секоја недела, а од тоа да нема реален бенефит за граѓаните. Не само што не се отпочанати нови проекти, туку и проектите почнати од ВМРО-ДПМНЕ подолг период беа во застој. Поминаа месеци за власта да продолжи со изградбата на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, кои се во напредна фаза на реализација. Додека скоро година дена со банални изговори се влече пуштањето во употреба на автопатот Демир Капија – Смоквица. Ова е недозволиво. Недозволиво е државата да се задолжува за стотици милиони, а притоа да нема ниту еден капитален проект. Недозволиво е да се задолжуваме за огромни суми на пари, а да нема покачување ниту на платите, ниту на пензиите, ниту на социјалната помош.

ВМРО-ДПМНЕ ја повикува власта веднаш да запре со, како што велат, ова расипничко трошење на народните пари.

-Транспарентно да каже на што и како ги потроши стотиците милиони евра. ВМРО-ДПМНЕ апелира секое наредно задолжување да биде неопходно и реално поткрепено со план за реализација на капитални инвестиции. Буџетот не е приватна своина на СДСМ. Буџетот го полнат граѓаните и тие мора да знаат на што, како и колку пари се потрошени.

Коронавирус