петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид: Градот под снег, локалната власт и градоначалникот Георгиески во застој

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид: Градот под снег, локалната власт и градоначалникот Георгиески во застој

Охрид под снег, Локалната власт и градоначалникот Георгиески во застој, ова денеска преку изјава за медиумите го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

-Блокирани и непроодни улици, пешачки патеки и јавни површини во градот е сликата којашто може да се забележи при првиот снег со што е загрозена безбедноста на граѓаните. За што ги троши Георгиески 420.000 денари за ангажирање на градежна механизација за одржување на улици во зимски услови? Неговиот партиски поставен директор потроши илјадници евра за возила на старо, но нив не ги гледаме по улиците на градот. За жал и вработените се оставени сами на себе, без механизација.

Тие додаваат дека Георгиески треба да се засрами што ја злоупотребува маката на вработените за да ја затскрие својата неспособност.

-Зошто насекаде во градот не се спроведува машинско чистење на снег и посипување на коловоз со ризла и абразивен материјал? Во едно сме сигурни дека ќе има, ќе се плаќаат фактури за сол, градежна механизација и гориво, а улиците ќе останат неисчистени. Додека улиците во градот и селата останаа отсечени поради снегот градоначалникот Георгиески и пратеникот Таневски го ажурираа партиското членство. Можеби снегот ги покри дивоградбите и депониите низ градот, но никако не и неспособноста на Локалната власт и Георгиески, велат од партијата.

ЕУРО 2020

Македонија