петок, 4. декември 2020. Вести денес: 100
Во живо

ВМРО-ДПМНЕ денес со блокада во Скопје и со протест во 20 градови, оставка на Заев веднаш!

home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Одложувањето на изборите ќе значи нова криза, граѓаните на 12 април ќе стават крај на агонијата

ВМРО-ДПМНЕ: Одложувањето на изборите ќе значи нова криза, граѓаните на 12 април ќе стават крај на агонијата

Зоран Заев не смее да бега од избори. Одложувањето на изборите само ќе не втурне во политичка криза и економска апатија, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата посочуваат дека Македонија тоне на секое поле.

-Транспаренси Интернешнл ја прогласи Македонија под водство на Заев за најкорумпирана земја во Европа. Поради партизацијата и криминалот на Заеви угледното списание „Економист“ Република Македонија ја оцени како хибриден режим, што претставува исклучително поразителна оценка за владеењето на правото и правната држава. Со СДСМ на власт над 500.000 граѓани живеат на работ на сиромаштијата додека секој трет во државата има проблем да обезбеди основна егзистенција. Со Зоран Заев на чело на државата Македонија е земја со трета по ред највисока младинска невработеност во светот, се наведува во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ нагласуваат дека со Заев и СДСМ Македонија само тоне. Потребни се промени. Потребна е обнова. Токму затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието. Избори на 12 април, за брзо надминување на проблемите и последиците од штетното владеење на СДСМ.

Коронавирус