среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција ќе го соопшти ставот за референдумот

ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција ќе го соопшти ставот за референдумот

Во ВМРО-ДПМНЕ од попладнево се во тек координации на Извршниот комитет и на Централниот одбор.

Претходно, во партиското седиштето се одржа коордиција и со пратеничката група.

Според најавите од партијата, заклучокот од состаноците на највисоките партиски тела за претстојниот референдум на 30. септември ќе биде објавен на прес-конференција.

Од партијата во повеќе наврати порачаа дека се за членство на Македонија во Европската унија и НАТО, но се против Договорот за името меѓу Македонија и Грција.