сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 34
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството и владата со која управува Заев ќе ја задолжат Република Македонија за 10 милиони евра

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството и владата со која управува Заев ќе ја задолжат Република Македонија за 10 милиони евра

Зоран Заев расипнички ја управува државата. Министерството и владата со која управува Заев ќе ја задолжат Република Македонија за 10 милиони евра, ова денеска преку соопштение го истакна ВМРО-ДПМНЕ.

-Секое четиричлено семејство ќе биде задолжено за нови 20 евра. Откако СДСМ е на власт јавниот долг надмина неверојатни 5 милијарди евра или околу 50% од БДП, а Заев има намера да го крене на 60%. Никој не знае на што и како се трошат милионите за кои е задолжена државата. Задолжувањата се и по неколку пати во месец, а ништо од парите кои се позајмени не се прави. Нема инвестиции, нема проекти. Нивото на реализација на капитални инвестиции за 5 месеци од оваа година е само 13.7%. Поголем доказ за неработата и незнаењето на власта нема. Не можат да ги инвестираат ни парите кои самите се обврзале дека ќе ги инвестираат со гласањето на  Буџетот.

Заев мора најитно да одговори:

  1. Каде завршија половина милијарда евра нов долг, задолжен откако СДСМ е на власт?
  2. Колку пари треба да врати државата со пресметана камата за овие половина милијарда евра кон домашните и странски кредитори и за колку време?
  3. Кој е ефектот кој државата го има од тоа задолжување? и
  4. Дали од потрошените пари државата има додадена вредност?, прашуваат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ  потенцираат дека бегањето од одговори нема да го спаси Заев од одговорност. Одговори мора да има. Потребни се оставки и промени. Власта на СДСМ мора да си замине. Граѓаните заслужуваат да тргне напред државата.

Коронавирус