среда, 29. март 2023. Вести денес: 148
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се носи кон економска депресија додека се распродаваат државните и националните интереси

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се носи кон економска депресија додека се распродаваат државните и националните интереси

СДСМ својата неспособност на економски план се обидува да ја прикрие со штетни договори и капитулација на сите страни. Огромната нула на економски план не може ниту еден капитулантски договор да ја прикрие. Нула проценти раст на БДП за 2017 година, и очаен раст од 0,1 процент за првиот квартал од 2018 година е резултатот од неспособноста на црното економско трио Заев, Анѓушев и Тевдовски, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

– Заев, Анѓушев и Тевдовски работат единствено за сопствените бизнис интереси и интересите на олигарсите кои се стекнаа со огромен капитал на грбот на граѓаните за време на криминалната транзиција повторно дело на СДСМ. Стравот кај граѓаните е реален, а се враќаат спомените од мрачните 90-ти кога илјадници граѓани остана без работни места и беа доведени на работ на егзистенцијата. Повторно се склучува договор со Грција со кој Македонија повторно губи и повторно тоа го прави влада на СДСМ. Секојдневно во медиумите може да прочитаме вести за стечајни постапки на фирми кои до пред една година успешно работеа, исто како во време на транзиција. Додека за сето тоа време кланот Заеви ги брои милионите на своите сметки. Економијата е руинирана, ништо од ветувањето на СДСМ за 500-тини евра просечна плата, ништо од враќањето на парите кај граѓаните, поврат на ДДВ нема, единствено нешто што е сигурно е тоа што ќе бидат зголемени давачките на граѓаните кон државата. Даноците ќе се зголемуваат, акцизата веќе се зголеми, а куповната моќ на граѓаните е во континуиран пад, се наведува во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека буџетот се полни на грбот на граѓаните, а секојдневно можеме да прочитаме за некое ново задолжување на државата.

-И покрај тоа што државата е на работ на должничко ропство, капитални проекти нема, реализацијата на капиталните инвестиции за првиот квартал од 2018 година е под 11 проценти. Каде одат парите, за кои граѓаните ги задолжува СДСМ? Дали можеби се инвестираат во плантажите за марихуана на Заев или пак во фирмите на Анѓушев? Едно е јасно додека Македонија се носи кон економска депресија, истовремено се распродаваат државните и националните интереси наоколу. СДСМ е едно големо цунами за државата на сите полиња, а цената за тоа ја плаќаат граѓаните. Народот знае што се случува, народот го живее ветениот „живот“ секој ден и се погласно вели, НЕМА ДА ВИ ПОМИНЕ, порачуваат од партијата.