петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 62
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се гуши во смог, додека власта не презема ништо, болниците низ државата се полнат со пациенти со срцеви и белодробни проблеми

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се гуши во смог, додека власта не презема ништо, болниците низ државата се полнат со пациенти со срцеви и белодробни проблеми

Македонија се гуши во смог. Нивото на загаденост на воздухот со канцерогените ПМ10 честички во текот на ноќта во градовите низ државата изнесуваше и до десет пати над дозволеното, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека Заев ја зацрни државата.

-Ветуваше почист воздух откако ќе ја преземе власта, за две години потоа тој и неговите министри и градоначалници да спијат во собраниските клупи, играат игри на телефон, но и да даваат изјави дека не ги интересираат граѓаните. Потрошија 7 милијарди буџет, а не преземаа ништо против загадувањето. Две години од животот на граѓаните поминаа, а власта не спроведе ниту една мерка за подобрување на квалитетот на воздухот. Наместо решенија се вадат на излитени фрази дека не е можно решение веднаш, сосема спротивно на она што го говореа од опозиција, се наведува во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека додека власта не презема ништо, болниците низ државата се полнат со пациенти со срцеви и белодробни проблеми, настанати како последица на загадувањето.

-Граѓаните се директна жртва на негрижата на власта. Ова не смее да продолжи потребни се итни мерки кои ќе го намалат задувањето. Потребно е итно и забрзано отпочнување на проектот гасификација ма целата територија на државата. Граѓаните имаат право на чист воздух, а тоа е обврска за власта. СДСМ нема веќе простор за поправање. Со секој поминат ден со оваа власт, штетите по државата се се поголеми. Токму затоа СДСМ мора да си замине. Црнилото мора да биде победено! Зората ќе изгрее за Македонија, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.