среда, 8. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Како градоначалник Шилегов доградил два ката дивоградба во Тафталиџе, купи хациенда во Маврово и две возила Ауди

ВМРО-ДПМНЕ: Како градоначалник Шилегов доградил два ката дивоградба во Тафталиџе, купи хациенда во Маврово и две возила Ауди

Шилегов од позиција на градоначалник на град Скопје енормно си го зголемил својот имот, за што нема основ, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Шилегов пријавил дека купил хациенда во Маврово од 300 м2 за која навел дека вреди 50.000 евра, а градба на станбен квадрат е околу 400 евра, со што се поставува прашањето дали нешто сокрил Шилегов? Тој купил и две возила Ауди кои ги нема во неговиот анкетен лист, за кои исто така треба да и кажена јавноста како ги стекнал. Шилегов треба да им објасни на Скопјани и како гради два ката дивоградба на зградата во Тафталиџе, но и да ги покаже уплатниците си кои тој ги платил фирмите ангажирани за работа, но и законски основ за тие пари, велат од партијата.

Од таму додаваат дека Шилегов во својот анкетен лист пријавил и:

Стан од 68 квадрати во Скопје;

• Втор стан од 64 квадрати исто така во Скопје;

• Трет стан од 72 квадрати исто во Скопје;

• Четврт стан од 87 метри квадратни исто така во Скопје;

• Една куќа во Тафталиџе од 306 квадратни метри во која што деновиве гледаме дека се прави и лифт

• Втора куќа во Маврово од околу 300 квадрати;

• 8 милиони денари златен накит;

• 3 милиони денари уметнички слики;

• Хартии од вредности.

-Шилегов треба да каже како својот имот го зголемил за луксузна хациенда во Маврово од 300 м2, два ката изградени дивоградба на зградата во Тафталиџе и 2 возила Ауди. А ако Шилегов молчи институциите да одговорат и да отворат постапки, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Најнови вести

Коронавирус