недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 90
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Јавното обвинителство мора да истражи која била цената и колку Заев ги платил изборните гласови купени од командант на УЧК

ВМРО-ДПМНЕ: Јавното обвинителство мора да истражи која била цената и колку Заев ги платил изборните гласови купени од командант на УЧК

Јавното обвинителство мора да истражи која била цената и колку Заев ги платил изборните гласови купени од командант на УЧК, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

-Јасно е дека командантот Баци не му помагал со изборни гласови на Зоран Заев заради убавина или уметнички впечаток. Или се тргувало со пари или се тргувало со највисоките национални интереси. Одговорот треба да го дадат истражните органи доколку успеат да се ослободат од сервилноста на Јовевски и Русковска. Криминалите на Зоран Заев и СДСМ немаат крај. Целата македонска јавност го гледа вистинското лице на аболицираниот криминалец Зоран Заев. Според последните сознанија на италијанскиот медиум „Ла Верита“ Зоран Заев од поранешен командант на УЧК купил 5 илјади гласови. Според  „Ла Верита“,  договорот е направен благодарение на Захир Бекири Чауш, кој имал директна комуникација со шефот на СДСМ, бидејќи во тоа време се сметал за еден од неговите најблиски соработници . Чауш своето влијание го губи во 2016 година кога при претрес полицијата кај него дома наоѓа околу 30.000 лажни документи меѓу кои пасоши, лични карти, но и оружје, стои во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму додаваат дека правдата е бавна, но никој не побегнал од нејзе, па така нема ниту Зоран Заев да побегне. Одговорност за криминалите на Заев и СДСМ мора да има. Ќе одговараат сите кои се огрешиле пред законот како и оние кои што наместо да го гонат се ставиле во одбрана на истиот!

-Граѓаните на 12-ти април ќе му пресудат на Зоран Заев и ќе му порачат никогаш повеќе, велат од партијата.

Коронавирус