недела, 4. декември 2022. Вести денес: 80
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните имаат право да знаат дали освен за географска одредница, Заев е подготвен на отстапки за идентитетските одредници како јазикот, нацијата и меѓународните кодови

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните имаат право да знаат дали освен за географска одредница, Заев е подготвен на отстапки за идентитетските одредници како јазикот, нацијата и меѓународните кодови

Процесот на разговори околу проблемот што го има Република Грција со нашето име не е прашање кое го засега само премиерот Зоран Заев или членовите на Владата на Република Македонија. Прашањето ја засега Република Македонија и целиот народ, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека Владата не смее да молчи и да крие детали околу процесот на разговори.

-Премиерот Зоран Заев вчера кажа дека била прифатлива географска одредница, но не кажа во чие име говори и која е таа одредница што за него е прифатлива. Не кажа ниту кој би бил опсегот на употреба, а премолчи и околу тоа дали станува збор само за географска одредница која би била за меѓународна употреба или тоа значи промена и на Уставот, односно уставното име, националноста и јазикот. Исто така, остана неодговорено и прашањето дали оваа географска одредница би имала англиска транскрипција или не. Во вакви околности, кога се кријат останатите детали, крајно несериозно и многу опасно е јавното лицитирање со одредниците кои се прифатливи. Настапот на премиерот Заев може да има сериозни последици по целиот процес и драматично да ги наруши македонските преговарачки позиции, се наведува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека тој е прв човек на Владата на Република Македонија и мора да биде свесен дека неговите настапи не се настапи само во негово лично име или во име на СДСМ.

-Граѓаните се интересираат и имаат право да знаат дали освен подготвеноста на Заев за географска одредница, тој е подготвен и на отстапки во однос на идентитетските одредници како јазикот, нацијата и меѓународните кодови. Премиерот Заев беше повикан од грчкиот министер за надворешни работи да ја информира македонската јавност во врска со договорот кој што го постигнале со премиерот Алексис Ципрас во Давос. Македонската јавност очекува да слушне што точно прифатил Заев на средбата во Давос. Доколку не бил постигнат договор во Давос, информациите кои се лиферуваат од грчка страна треба да бидат демантирани, за да не се вознемируваат граѓаните, стои во партиското соопштение.

Во врска со преименувањето на аеродромот и автопатот, ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека нема иредентизам во актуелните имиња и добро би било граѓаните да слушнат дали одлуката на владата е дел од некоја поширока стратегија или повторно станува збор за еднострани постапки од кои Република Македонија нема никаква корист.

Најнови вести

Коронавирус