вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 161
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче мора да одговара, бројките на новозаразени и починати вртоглаво растат

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче мора да одговара, бројките на новозаразени и починати вртоглаво растат

Неспособноста на министерот Венко Филипче ја потврдуваат бројките кои ги соопштува токму министерството за здравство со кое тој менаџира, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

„По вчерашната поразителна бројка од 317 заболени во едно деноноќие, денес и министерството и Институтот за јавно здравје со нови црни рекорди.

Во однос на минатата недела зголемување од 35,5% на бројката за новозаболени или повеќе од една третина.

Пријавени 30 смртни случаи или 7,1% повеќе во однос на претходната недела.

Ситуацијата е целосно излезена од контрола.

Неспособноста на Филипче и Заев резултира со огромни бројки на заразени за кои наскоро ќе нема место во болниците

Неспособност на Филипче и Заев чини животи. За едена недела процентот на починати од корона вирус е скоро 10 проценти поголем. Свесен ли е Филипче дека починатите се лица со име и презиме.

Неспособноста на Владата предводена од Заев и неговите министри како Филипче убива луѓе.

За ова мора да има одговорност“, се наведува во партиското соопштение!

Најнови вести

Коронавирус