среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 21
home Вести

ВМРО-ДПМНЕ: 5 факти дека предавникот Заев додека се колне во Македонија преговара за промена на идентитетот

ВМРО-ДПМНЕ: 5 факти дека предавникот Заев додека се колне во Македонија преговара за промена на идентитетот

Излезе на виделина дека премиерот во заминување спрема нов пораз и продажба на идентитетот во исто време кога се колне во црвените линии и Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата посочуваат дека Заев како редок прототип на квислинг во исто време кога вели дека го сочувува идентитетот се докажува дека повторно лаже.

Еве 5 факти кој го потврдуваат тоа, нагласуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

1. Заев изјави дека е постигнат напредок во преговорите меѓу комисиите, претставниците на комисиите изјавија дека нема напредок што значи дека Заев лаже.
2. Заев изјави дека не преговара за идентитетот додека претставници на историските комисии потврдија дека камен на сопнување е токму зборот македонски што е фундаментот на нашето идентитетско определување.
3. Заев кажа дека има напредок за 5 историски личности, претставници на комисиите изјавија дека нема дефинирано заклучоци и има нула напредок и на тоа поле.
4. Заев изјави дека се пред договор за 11 записници од средбите на историските комисии додека бугарската страна го негира тоа.
5. Заев се откажа јавно од антифашистичкото наследство со самото тоа што Бугарите ги прогласи за ослободители наместо окупатори во Втората светска војна.

-Зоран Заев треба да одговара за велепредавство. Тој е изворот на проблемите додека решението е народот. Ќе се извини ли Заев за тоа што повторно ја лажеше јавноста и што се пазари за идентитетот?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Коронавирус