понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Влажни коловози, магла кај Буково

Влажни коловози, магла кај Буково

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози.

Намалена видливост поради магла 50–100 м има на планинскиот превој Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Најнови вести

Коронавирус