сабота, 23. септември 2023. Вести денес: 55
home Вести

ФОКУС: Власта не планира брзи парламентарни избори и без датум за преговори со ЕУ

ФОКУС: Власта не планира брзи парламентарни избори и без датум за преговори со ЕУ

Недобивањето на датум за преговори со Европската унија нема по автоматизам да предизвика брзи предвремени парламентарни избори, бидејќи, како што брифираат партиски извори за Фокус, владејачките партии што го контролираат парламентарното мнозинство на чело со СДСМ се против ваквата опција.

-Динамиката на процесот на интеграција и одлуката за датум за преговори нема автоматски да предизвикаат брзи предвремени парламентарни избори – вели висок партиски функционер на СДСМ, кој додава дека промоцијата на новиот партиски слоган „На прав пат“ и честите партиски трибини се редовни партиски активности.

Иако партискиот лидер Зоран Заев од Брисел порача дека уште едно одложување на одлуката за датум за преговори го доведува во прашање парламентарното мнозинство, сепак, од неговата партија стојат на ставот дека единствен прифатлив тајминг за предвремени парламентарни избори е есента 2020 година.