сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 51
home Вести

Владиката Агатангел: Згрозен сум од насилството врз демократијата што го приреди Џафери, го поддржуваме претседателот Иванов

Владиката Агатангел: Згрозен сум од насилството врз демократијата што го приреди Џафери, го поддржуваме претседателот Иванов

Православниот народ од Повардарската епархија е згрозен од насилството врз демократијата, приредена од Талат Џафери и неговите истомисленици при донесувањето на разбојничкиот Закон за двојазичност во Собранието, реагира Митрополитот Повардарски Агатангел, по вчерашното изгласување на Законот.

Целосно го поддржуваме претседателот на Република Македонија, Ѓорги Иванов во намерата да не го потпишува Указот за антидржавниот и неуставен Закон за јазиците што беше донесен на вандалски и нецивилизиран начин.

Православниот народ од Повардарската епархија е згрозен од насилството врз демократијата, приредена од Талат Џафери и неговите истомисленици при донесувањето на разбојничкиот Закон за двојазичност во Собранието, реагира Митрополитот Повардарски Агатангел, по вчерашното изгласување на Законот.

Тој истакнува дека пратениците кои го изгласаа овој Закон не можат да бидат сметани за ополномоштени народни избраници, поради рушењето на уставниот поредок. Законот ќе не води кон поделби, недоверба и продлабочување на разликите, подвлекува во реакцијата Агатангел, зашто македонски пратеници газеа врз интересите на сите народи во земјава.

Тие ги избраа личните, наместо народните интереси, продолжува Митрополитот Повардарски, и затоа според него е крајно време да се застане на патот на тиранијата која речиси 30 години, од разни страни, се спроведува врз мирољубивиот македонски народ.